info
Kurallar, Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar üst komitesi kararlarına göre değişebilir. Güncelliği takip etmek kişinin kendi sorumluluğundadır.

1- KKTC'ye giriş için geçerli Dijital Seyahat Belgesi nasıl oluşturulur?

 • Herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına dijital seyahat belgesi oluşturmadan önce KKTC Sağlık bakanlığının belirlediği, ülkeye giriş kurallarını okumanızı tavsiye ederiz. 
 • Hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak KKTC’ye giriş yapacak 6 yaş ve üzeri olan herkes, seyahatten önceki son 72 saat içinde Güvende Kal uygulaması veya Güvende Kal web sitesinde yer alan KKTC'ye Giriş Formu bölümünden Dijital Seyahat Belgesi oluşturması gerekmektedir. 
 • Aşılı olan kişiler dijital seyahat belgesi oluştururken cihazlarının kameralarını kullanarak, uygulama içerisindeki QR okuyucu ile aşı belgeleri üzerinde bulunan QR' ı okutarak kayıt yapmaları gerekir.
 • Aşısız olan kişiler dijital seyahat belgesi oluştururken, yolculuk öncesi son 72 saat geçerli negatif PCR veya son 24 saat geçerli negatif ANTİJEN test sonuçlarını cihazlarının kameralarını kullanarak, uygulama içerisindeki QR okuyucu ile test sonuçları üzerinde bulunan QR' ı okutarak kayıt yapmaları gerekir.
 • Güvende Kal uygulaması veya Güvende Kal web sitesinden ‘’KKTC'ye Giriş Formu’’ doldurmayıp Dijital Seyahat Belgesi QR kodu oluşturmayan yolcuların KKTC'ye girişi mümkün olmayacaktır.
 • Dijital seyahat belgesi içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları HES kodlarını giriş yaparak dijital aşı belgelerini ve PCR test sonuçlarını otomatik olarak form içerisine yükleyebilirler.
 • Dijital Seyahat Belgenizi Güvende Kal uygulaması ve Güvendeki Kal web sitesinden oluşturabilirsiniz


AKILLI TELEFONUNUZDA GÜVENDE KAL UYGULAMASI İLE

 • Yolculuk öncesi cep telefonunuza App Store veya Google Play 'den Güvende Kal uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.
 • Uygulamayı indirdikten sonra KKTC'ye Giriş Formu adımını seçin.
 • Cep telefonu numaranızı yazıp ilerleyin ve SMS ile gelen doğrulama kodunu uygulamaya girin.
 • Sırasıyla Kişisel Bilgiler ve Seyahat Bilgileri adımlarında istenilen bilgileri eksiksiz doldurun.
 • Aşılı kişiyseniz belge yükle adımında HES/ADAPASS kodunuzu ilgili alana yazın veya aşı belgenizin üzerindeki QR kodunu okutarak ilerleyin. Aşılı değilseniz son 72 saat içerisinde yapılmış PCR veya son 24 saat geçerli negatif ANTİJEN test sonucunuzun QR kodunu okutarak ilerleyin.
 • Onay ekranında bilgilerinizi kontrol edip işlemi onaylayın.
 • Son ekranda QR kodunuz oluşmuş ve ülkeye giriş talebiniz alınmış olacaktır.
 • QR kodunuzu kullanarak KKTC'ye giriş yapabilirsiniz.


AKILLI TELEFONUNUZ YOKSA GÜVENDEKALKKTC.COM WEB SİTESİNDEN

 • Güvende Kal web sitesindeki KKTC'ye Giriş Formu bölümüne tıklayın.
 • Sırasıyla Kişisel Bilgiler ve Seyahat Bilgileri adımlarında istenilen bilgileri eksiksiz doldurun.
 • Sağlık bilgileri adımında, Aşılı kişiyseniz HES/ADAPASS kodunuzu ilgili alana yazın veya aşı belgenizin üzerindeki QR kodunu okutarak ilerleyin. Aşılı değilseniz son 72 saat içerisinde yapılmış PCR veya son 24 saat geçerli negatif ANTİJEN test sonucunuzun QR kodunu okutarak ilerleyin.
 • Onay ekranında bilgilerinizi kontrol edip işlemi onaylayın.
 • Son ekranda QR kodunuz oluşmuş ve ülkeye giriş talebiniz alınmış olacaktır. Oluşan QR kodunuzu dilerseniz PDF olarak cihazınıza indirebilirsiniz.
 • Doldurulan formu dijital veya çıktı olarak yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

2- Uygulama veya web üzerinden QR kodu oluşturmak zorunlu mudur?
Evet, QR kodu oluşturmayacak yolcuların KKTC'ye girişi mümkün olmayacaktır..

3- QR kodu oluştururken 72 saat geçerli PCR veya son 24 saat geçerli negatif ANTİJEN test sonucu ve aşı belge yükleme zorunluluğu var mı?
Aşılı olan kişiler için PCR veya Antijen test sonucu yükleme zorunluluğu yok sadece aşı belgesi yükleme zorunluluğu vardır. Aşısız kişiler için PCR veya Antijen test sonucu yükleme zorunludur.

4- Güvende Kal uygulaması veya Güvende Kal web sitesi üzerinden yüklenen aşı belgesi dijital olarak doğrulanamadığı zaman ne yapılması gerekir?
Yüklenen aşı belgesi dijital olarak doğrulanamadığı zaman yolculuk öncesi yanında aşı belgesi olmayan yolcular için uçağa binmeden önce, yetkili kişiler tarafından 72 saat geçerli PCR veya 24 saat geçerli Antijen testi istenebilir.

Bu nedenle; Yolcular muhakkak aşı belgelerini yolculuk sırasında uçağa binmeden önce ve ülkeye girişte yanında bulundurmaları ve yetkili kişilere göstermeleri gerekmektedir. Sorumluluk yolculara aittir.

5- Dijital Seyahat Belgesi oluştururken ödeme yapılmasına gerek var mı?
Ülkeye giriş kuralları nedeni ile AŞILI OLMAYAN kişiler KKTC’ye giriş tarihinden 72-120 saat içinde Covid-19 Testi yaptıracağı için ödeme yapması gerekmektedir.

6- Covid-19 Hızlı Test Ücreti ve Hizmet Bedeli Ne Kadardır?
Güvende Kal Uygulaması üzerinden veya guvendekalkktc.com web sayfası üzerinden kredi kartı ile online ödeme yapılması durumunda 90 TL’dir.

7- Covid-19 Hızlı Test için kredi kartı ile Online ödeme yapılarak alınan ödeme kodu ne kadar süre ile geçerli olacaktır?
Alınan kod sadece 30 gün içerisinde kullanılabilir. Sonrasında satın alınan kod iptal edilecektir.

8- Covid-19 Hızlı Test için online ödeme yapıp kod alan yolcular daha sonra ödemelerini iptal edip iade talebinde bulunabilir mi?
İade kuralları çerçevesinde iade talebi yapılabilir.

İade Kuralları:
1. Ödeme kodunun Covid-19 Test işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.
2. Ödeme yapıldıktan 1-60 gün içerisinde iade talebi yapılmalıdır.
3. Yapılan iade talebinde, işlem ve hizmet bedelleri kesintisinden sonra geriye kalan tutar ödeme yapılan karta iade edilecektir.
4. Alınan kod sadece 30 gün içerisinde kullanılabilir. Sonrasında satın alınan kod iptal edilecektir.

9- Güvende Kal uygulaması üzerinden Dijital seyahat formu doldurmanın ne avantajı var?
Uygulama üzerinden form dolduran yolcular Ercan Havalimanı' nda hızlı geçiş noktasından geçiş yapabileceklerdir.

10- Güvende Kal uygulaması hangi telefonlarda kullanılabilir?
Android 5 ve üzeri, IOS 9 ve üstü işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilir. Huawei marka cihazlarda App Galeri desteklenmemektedir.

11- Güvende Kal uygulamasıyla ilgili sorun yaşamam durumunda nereye ulaşabilirim?
Güvende Kal uygulamasıyla ilgili sorun yaşamanız durumunda 0533 878 10 24 Güvende Kal Çağrı Merkezine 7/24 ulaşabilir, ayrıca BiP uygulaması içerisinde yer alan Güvende Kal kanalından da canlı destek alabilirsiniz.

12- Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ‘’HES’’ kodu ile Güvende Kal Uygulaması üzerinden işlem yapabilir mi?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dijital Seyahat Form içerisinde HES kodlarını giriş yaparak dijital aşı belgelerini ve PCR test sonuçlarını otomatik olarak form içerisine yükleyebilirler.